Spelschema 2018

Spelschema 2018

HK Matchmästare 2018                            
BGCC Herrgolfen Matchmästerskap 2018                        
Spelschema                            
Delresultat Regler: Matchordning enligt schema nedan. Spelare med första nr i spelschemat för resp. månad ansvarar för kontakt om speldatum och för rapportering  
   2018-03-30 Rev 18-04-01   Spelarna får komma överens om bana. Om man ej kan enas gäller att spelare med första nummer i schemat för resp månad väljer DSC Gul tee eller MC Blå tee
      Spel ska ske under eller gärna före resp. månad och rapporteras senast den sista dagen i månaden kl 20.00        
Spelordning inom grupperna   Match ska spelas i högst 18 hål. Match får inte avbrytas eller hela hål skänkas. (Undantag sjukdom e.d. )          
      Resultat redovisas på sedvanligt sätt som  t.ex. 3/2,  0/0,  3/1.  Vinst på WO räknas som 3/1 och ej rapporterad match som förlust 4/6 f(kvot 1-6) för båda spelarna.
    Not: Esp=ej spelad                        
Grupp 0 Elit      Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Ulf Berg 4 Bo Lernquist  1-2    4-1    1-5    3-1          
2 Peter Connée 5 Staffan Sturesson  3-4    5-3    2-3    5-4          
3 Karl Obrant          2-5    4-2              
Grupp 1A       Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Kenneth Evnell 4 Per Björk  1-2    4-1    1-5    3-1          
2 Dan Gillheim 5 Oskar Ebbinghaus  3-4    5-3    2-3    5-4          
3 Lasse Pitulainen          2-5    4-2              
Grupp 1B       Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Arne Jönsson 4 Per-Olof Eliasson  1-2    4-1    1-5    3-1          
2 Dominic Riley 5 Johan Löfgren  3-4    5-3    2-3    5-4          
3 Patrik Norberg          2-5    4-2              
Grupp 2A       Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Bo Eriksson 4 Lars Bevmo  1-2    4-1    1-5    3-1          
2 Jan Erik Holmberg 5 Joakim Pekkari  3-4    5-3    2-3    5-4          
3 Mats Lindfors          2-5    4-2              
Grupp 2B       Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Thomas Larsson 4 Staffan Edsbäcker  1-2    4-1    1-5    3-1          
2 Per Kullman 5 Ingmar Larsson  3-4    5-3    2-3    5-4          
3 Mats Lundin          2-5    4-2              
Grupp 2C       Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Bo Hallberg 4 Joacim Öhlin  1-2    4-1    1-5    3-1          
2 Gunnar Gramnes 5 Lennart Roos  3-4    5-3    2-3    5-4          
3 Ulf Tanner          2-5    4-2              
Grupp 2D     Namn Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr   Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Magnus Nilsson 4 Peter Hök  1-2    4-1    1-5    3-1          
2 Daniel Johansson 5 Lennart Bohm  3-4    5-3    2-3    5-4          
3 Göran Larsson          2-5    4-2              
Kvalgrupp     Namn Maj   Juni   Juli   Augusti          
Nr Namn Nr   Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat        
1 Christer Hansson 3 Lars Lundström  1-2    4-1        3-1          
2 Mats Wallin 4 Benny Ståhl  3-4        2-3    4-2