Spelschema 2019

Spelschema 2019

HK Matchmästare 2019                                
BGCC Herrgolfen                            
Spelschema                                
Resultat Regler: Matchordning enligt schema nedan. Spelare med första nr i spelschemat för resp. månad ansvarar för kontakt om speldatum och för rapportering    
   2019-04-17   Spelarna får komma överens om bana. Om man ej kan enas gäller att spelare med första nummer i schemat för resp månad väljer DSC Gul tee eller MC Blå tee  
      (H 75+ får spela röd tee) Spel ska ske under eller gärna före resp. månad och rapporteras senast den sista dagen i månaden kl 20.00      
      Match ska spelas i högst 18 hål. Match får inte avbrytas eller hela hål skänkas. (Undantag sjukdom e.d. )            
      Resultat redovisas på sedvanligt sätt som  t.ex. 3/2,  0/0,  3/1.  Vinst på WO räknas som 3/1 och ej rapporterad match som förlust 4/6 f(kvot 1-6) för båda spelarna.
    Not: Esp=ej spelad                            
Grupp 0 Elit      Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Staffan Sturesson 4 Johan Löfgren  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Karl Obrant 5 Patrik Norberg  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Per Björk          2-5    4-2                  
Grupp 1A       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Ulf Berg 4 Göran Larsson  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Bo Lernquist 5 Lennart Bohm  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Mats Lundin          2-5    4-2                  
Grupp 1B       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Peter Conné 4 Staffan Edsbäcker  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Bo Eriksson 5 Dan Gillheim  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Lennart Roos          2-5    4-2                  
Grupp 2A       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Lasse Pitulainen 4 Ulf Tanner  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 John Petersen 5 Gunnar Gramnes  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Thomas Larsson          2-5    4-2                  
Grupp 2B       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Kenneth Evnell 4 Benny Ståhl  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Lars Bevmo 5 Per Kullman  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Bo Hallberg          2-5    4-2                  
Grupp 2C       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Arne Jönsson 4 Andrea Grefeldt  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Joacim Öhlin 5 Lars Lundström  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Mats Lindfors          2-5    4-2                  
Grupp 2D     Namn Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr   Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Per Olof Eliasson 4 Staffan Persson  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Jan Erik Holmberg 5 Christer Hansson  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Ingmar Larsson          2-5    4-2                  
Grupp 3A       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Sebastian Holm 4 Thomas Schönauer  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Göran Kroon 5 Jim Mårtensson  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Tobias Berlander          2-5    4-2                  
Grupp 3B       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Christer Einrsson 4 Håkan Larsson  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Paul Brotherton 5 Håkan Lundgren  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Per Svangren          2-5    4-2                  
Grupp 3C       Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr Namn Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Pelle Johnsson 4 Håkan Nilsson  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Matti Kortelainen 5 Anders Widel  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Jonas Strandberg          2-5    4-2                  
Grupp 3D     Namn Maj   Juni   Juli   Augusti              
Nr Namn Nr   Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat Spelare Resultat            
1 Lars Broberg 4 Håkan Grönqvist  1-2    4-1    1-5    3-1              
2 Joachim Svensson 5 Niklas Lindblad  3-4    5-3    2-3    5-4              
3 Jesper Romell          2-5    4-2                  
                                   
1:e reserv Göran Edwall